26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.

Wydarzenia w Warszawie zainaugurowała uroczysta ceremonia wręczenia certyfikatów European Language Label – europejskiego znaku innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Prestiżowe certyfikaty, podpisane przez komisarza Unii Europejskiej ds. wielojęzyczności oraz ministra edukacji narodowej, wręczyli polskim laureatom konkursu Joanna Berdzik - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Mirosław Marczewski – dyrektor generalny FRSE, Tomasz Bratek – zastępca dyrektora generalnego FRSE, Ewa Synowiec – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, prof. zw. dr hab. Hanna Komorowska – przewodnicząca Jury ELL, oraz Manola Peschieri i Anna Holmen z Komisji Europejskiej. Opisy nagrodzonych projektów dostępne są w publikacji ELL na lata 2013-2013.

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w Warszawie była konferencja "Motywacja w edukacji językowej", która miała miejsce we wtorek 24 września w gmachu starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas konferencji, ponad 400 uczestników z kraju i zza granicy dyskutowało o sposobach zachęcania nauczycieli i uczniów do podnoszenia ich kompetencji językowych. Organizatorami konferencji byli: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, European Union of National Institute of Culture (EUNIC), Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z Europejskim Centrum Języków Nowożytnych Rady Europy, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Biurem Edukacji m. st. Warszawy.

Informacje na temat innych wydarzeń organizowanych w związku z Europejskim Dniem Języków w Warszawie można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia - znajdują się tam także informacje na temat wydarzeń w innych miastach.

Ólöf Ólafsdóttir, dyrektor Dyrekcji ds. Obywatelstwa Demokratycznego i Uczestnictwa Rady Europy w Strasburgu wystosowała odezwę zachęcającą do promowania wielojęzyczności. Zapraszamy do pobrania dokumentu.

447 Pobierz dokument

Na oficjalnej stronie Europejskiego Dnia Języków Rady Europy można znaleźć także wiele ciekawych materiałów, gier i zabaw dla dzieci do wykorzystania na zajęciach języka obcego i nie tylko.

409 Przejdź do strony z materiałami

Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży powiedziała:

„Europejski Dzień Języków to święto europejskiej różnorodności językowej oraz okazja do podkreślenia korzyści płynących z nauki języków. Oba aspekty są ważne, gdyż różnorodność językowa jest podstawowym elementem europejskiej tożsamości kulturowej, a zdolność posługiwania się różnymi językami otwiera szerokie możliwości. W całej Europie w salach lekcyjnych, w domach kultury, w instytucjach kulturalnych, restauracjach i na ulicach odbywają się różnorodne imprezy. Zobacz, co dzieje się w Twojej okolicy i świętuj razem z nami.”

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją komunikatu Komisji Europejskiej o Europejskim Dniu Języków.

409 Przeczytaj komunikat Komisji Europejskiej