Archiwalne numery czasopisma

Numer JOwS: 
str. 5

Początek roku 2015 przyniósł kilka zmian w funkcjonowaniu czasopisma „Języki Obce w Szkole”. Pismo przybrało nową strukturę, o czym możecie Państwo przeczytać w niniejszym numerze w artykule Joanny Dąbrowskiej. Uruchomiliśmy także profil kwartalnika na Facebooku, gdzie publikujemy różnorodne informacje na temat szeroko rozumianej edukacji językowej. Udało nam się także przygotować i upublicznić część archiwalnych numerów czasopisma.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Na stronie internetowej JOwS w zakładce archiwalne wydania znajdziecie Państwo kolekcję numerów wydanych w latach 2000-2011. Wszystkie zamieszczone numery zostały wydane i opracowane cyfrowo przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli/Ośrodek Rozwoju Edukacji. ORE udostępniło także numery archiwalne w swojej Bibliotece Cyfrowej.

Każdy numer można pobrać w pliku PDF całkowicie bezpłatnie. W ofercie dostępnych wydań znajdują się numery specjalne, które cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników ze względu na syntetyczne ujęcie tematów i bardzo ciekawy dobór autorów. Wiele zaprezentowanych w nich tez do dzisiaj nie straciło na aktualności. Warto więc do nich wrócić. Przypomnijmy także, że za przygotowanie cyklu numerów specjalnych ówczesna redakcja JOwS otrzymała europejskie wyróżnienie w dziedzinie innowacyjności w edukacji językowej – European Language Label.

Nie poprzestajemy jednak na jednej dekadzie. Planujemy zdygitalizować zbiory z lat 1957-1999 i udostępnić je czytelnikom. Stanowią one bowiem niezwykłą historię polskiej glottodydaktyki i pokazują kolejne etapy jej rozwoju. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do współtworzenia tego archiwum, ponieważ nie do wszystkich starszych numerów kwartalnika mamy dostęp. Będziemy wdzięczni za informację, jeśli ktoś z Państwa chciałby przekazać redakcji wybrane egzemplarze. Nasze dane kontaktowe znajdują się w stopce redakcyjnej.

Przypomnijmy na koniec, że „Języki Obce w Szkole” powstały w 1957 r. jako pismo przedmiotowo-metodyczne ówczesnego Ministerstwa Oświaty. Pierwszym wydawcą czasopisma były Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych. W latach 1974-2000 pismo było wydawane przez WSiP, a w okresie 2000-2011 przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (dzisiaj Ośrodek Rozwoju Edukacji). Od 2012 r. wydawcą pisma jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.