Bank pomysłów halloweenowych

Numer JOwS: 
str. 121

Język to niewątpliwie nieodłączna część kultury, która w pełni determinuje postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. W związku z tym nauczanie języka obcego wzbogacone o elementy kulturowe stanowiące esencję tego, co w danej kulturze jest najciekawsze i warte poznania, to priorytetowe zadania każdego nauczyciela.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Warto pamiętać o tym, że uczniowie niezwykle szybko przyswajają to, co jest zabawne, tajemnicze oraz intrygujące. Tym samym nauka języka obcego staje się ciekawym doświadczeniem, rozwijającym w uczniach poszanowanie i otwartość na inne kultury, postawy i tradycje.

Praca z dziećmi na etapie szkoły podstawowej niesie ze sobą nieustanne wyzwania oraz wdrażanie nowych pomysłów, które mają na celu rozbudzenie ciekawości i motywacji uczniów. Mając świadomość różnic kulturowych dzielących kraje, zdecydowałyśmy się zorganizować święto Halloween w naszej szkole. Uczniowie z ogromnym entuzjazmem zadeklarowali chęć uczestnictwa w całej gamie różnorodnych zadań, które dla nich przygotowałyśmy. Ich zaangażowanie było tym większe, że święto to wiąże się nieodzownie z tym, co je fascynuje oraz jest znakomitą okazją do nauki z elementami zabawy.

Poniżej pragniemy podzielić się naszymi pomysłami i zaprezentować, jak wcielamy w życie zalecenia metodyków dotyczące nauczania kultury języka angielskiego. Biorąc pod uwagę indywidualizację procesu nauczania, zorganizowaliśmy w bieżącym roku konkursy, aby każdy uczeń miał szansę wziąć w nich udział i wykazać się swoimi umiejętnościami.

Pierwszym pomysłem było przybliżenie uczniom święta Halloween poprzez aukcję pod nazwą Halloweenowe gadżety. Z dwutygodniowym wyprzedzeniem poinformowałyśmy uczniów o możliwości przygotowania dowolną techniką bibelotu związanego z Halloween. Niewielkim nakładem pracy powstały ze słoików śliczne lampiony, z opakowań po herbacie – pomysłowe pudełka na biżuterię, a także maski i wiszące na sznurkach ozdoby. Uczniowie przynieśli przygotowane przedmioty, za które otrzymali oceny. W ten sposób każdy został nagrodzony, co niewątpliwie zmotywowało ich do udziału w kolejnym konkursie.

Wszystkie gadżety zostały sprzedane na aukcji za symboliczną złotówkę, a pieniądze przeznaczyliśmy na cele charytatywne. W poprzednich latach było to dofinansowanie obiadów dla uczniów i pomoc chłopcu choremu na cukrzycę. W tym roku zebrane pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie wycieczek dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Aukcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niej uczniowie byli usatysfakcjonowani, że dzielą się z innymi tym, co mają i okazują serce potrzebującym. Szczególnie ważne było dla nich to, że sami zdecydowali, na co będą przeznaczone zdobyte fundusze.

Kolejną formą obchodów święta Halloween był szkolny konkurs na najbardziej pomysłowe zaproszenie na imprezę halloweenową. Forma pracy była dowolna. Ponownie liczyłyśmy na inwencję twórczą wykonawców, ich pomysłowość oraz zaangażowanie. Uczniowie wiedzieli, że każdą przygotowaną pracę nagrodzimy.  Na najładniejsze czekała nagroda rzeczowa. Przedsięwzięcie to było niezwykle motywujące, gdyż uczniowie wiedzieli, że mają szansę na ocenę celującą (dla niektórych będzie to jedyna szóstka w całym roku szkolnym). Cele konkursu oraz zasady ocenienia zostały przez nas jasno i precyzyjnie sformułowane, toteż powstały piękne, ciekawe i własnoręcznie wykonane kartki.

Następną naszą propozycją był szkolny konkurs na najciekawszy strój na Halloween. Nauczyciele decydujący się wziąć udział w tej formie zabawy tak naprawdę musieli jedynie zmotywować uczniów, aby zechcieli w nim uczestniczyć. Reszta pozostała w rękach dzieci. Konkurs ogłoszono odpowiednio wcześniej. W dniu ogłoszenia wyników dzieci były ozdobą szkoły, było kolorowo i wesoło. Królowały czarownice, diabełki oraz duszki. Jury wyłoniło najciekawsze kreacje halloweenowe, rozdano nagrody rzeczowe za najciekawsze kostiumy. Pozostali uczniowie otrzymali słodkie upominki. Najważniejsze jednak, że dzień ten dostarczył wszystkim dużej dawki dobrego humoru.

Połączenie obrazu, dźwięku i słowa ,rozwija wyobraźnię. Dlatego też napisałyśmy scenariusz przedstawienia z okazji święta Halloween.