Instytut Austriacki – lustrzane odbicie Austrii

Numer JOwS: 
str. 48

Instytut Austriacki to nie tylko szkoła językowa z bogatą tradycją, ale również platforma współdziałania z różnorodnymi instytucjami w propagowaniu i wspieraniu nauczania języka niemieckiego. Kursy języka niemieckiego to jeden z wielu zakresów działania naszej instytucji, cieszącej się niezmiennie od wielu lat dobrą opinią wśród kursantów. Dlaczego warto nawiązać współpracę z Instytutem?

Pobierz artykuł w pliku PDF

Instytut Austriacki już od ponad 40 lat oferuje kursy niemieckiego w Warszawie (początkowo jako Kursy językowe przy Instytucie Kultury Austriackiej w Warszawie, od 1997 r. jako Österreich Institut Warszawa, a od 2005 r. jako Österreich Institut Polska Sp. z o.o.), od 21 lat w Krakowie i od ośmiu we Wrocławiu. Dostosowujemy je do potrzeb uczniów, tak aby każdy mógł skorzystać z naszej oferty. Aby pomóc kursantom w znalezieniu idealnego kursu, umieściliśmy na naszej stronie internetowej w zakładce Niemiecki na miarę test składający się z 15 pytań, w celu zapoznania się z oczekiwaniami oraz umiejętnościami zainteresowanych osób. Jeśli pojawia się potrzeba utworzenia kursu w formie innej niż istniejąca, dyrekcja Instytutu jest otwarta na takie propozycje. Oprócz kursów standardowych Alltagsdeutsch (Niemiecki na co dzień), prowadzimy wiele kursów specjalistycznych, np. konwersacje, nauka gramatyki, zajęcia dla prawników, historyków sztuki, kursy literackie, teatralne, mamy także w ofercie lekcje dla tych, którzy w ciągu kilku tygodni muszą opanować podstawy języka przed wyjazdem do pracy za granicą, czyli … sprint. Nieważne, ile osoba zainteresowana ma lat: 4 czy 84, dopiero zamierza się uczyć niemieckiego lub osiągnęła poziom C2 i dalej chciałaby mieć kontakt z tym językiem. Dla każdego znajdziemy odpowiedni kurs.

Główne zadanie Instytutu to organizacja zajęć z języka niemieckiego jako obcego. W tym się specjalizujemy. Dodatkowym celem naszej działalności jest propagowanie kultury austriackiej oraz wsparcie instytucji zajmujących się nauczaniem języka niemieckiego. Warto tu wspomnieć, że Instytut jest własnością Republiki Austrii i podlega bezpośrednio austriackiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Dwa razy do roku organizujemy szkolenia dla nauczycieli języka niemieckiego. Oprócz szkoleń metodycznych kładziemy nacisk na elementy krajoznawcze DACHL (D Deutschland; A Austria; CH Confoederatio Helvetica; L Liechtenstein). We współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przygotowujemy serię czterech szkoleń o Austrii. Pierwsze odbyło się 20 listopada 2013 r., a kolejne zostaną przeprowadzone w pierwszej połowie 2014 r. Wśród omawianych tematów znajdują się np. kuchnia i muzyka austriacka. Dodatkowo dla urozmaicenia i wzbogacenia lekcji języka niemieckiego zachęcamy nauczycieli do korzystania z materiałów dydaktycznych online, znajdujących się na stronie Instytutu w Wiedniu. Ostatnio dodane zostały materiały o zamku Schönbrunn, w formie pakietu składającego się z dwóch modułów. Pierwszy opracowany został dla dzieci na poziomie A1-A2, a drugi dla młodzieży i dorosłych na poziomie A2-B1.

Instytut Austriacki jest również licencjonowanym centrum egzaminacyjnym ÖSD (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch – Austriacki Dyplom Języka Niemieckiego). Certyfikat ÖSD jest uznanym w Europie i na świecie świadectwem potwierdzającym znajomość tego języka. Egzaminy na wszystkich poziomach przeprowadzane są cztery razy w roku: w lutym/marcu, czerwcu, lipcu i październiku. Są to terminy dla osób indywidualnych, nie tylko dla naszych kursantów, ale także dla osób z całej Polski, nieuczących się w Instytucie. W maju i czerwcu przeprowadzamy egzaminy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, których liczba stale rośnie. Każda ze szkół ustala z Instytutem dogodny dla siebie termin egzaminacyjny. Zauważalną od kilku lat tendencją jest zakończenie nauki języka niemieckiego w szkole przystąpieniem do egzaminu na odpowiednim poziomie jego znajomości.

Thomas Holzmann, dyrektor zarządzający trzema Instytutami w Polsce, tak podkreśla misję Instytutu: Najważniejsze w naszej działalności jest rozpowszechnianie języka niemieckiego, z uwzględnieniem wszystkich jego odmian. Chcielibyśmy, aby nasi kursanci uczyli się niemieckiego z przyjemnością, a nauka sprawiała im radość. Jednocześnie chcemy wzbudzić zainteresowanie krajami obszaru niemieckojęzycznego, zwłaszcza Austrią.

Znani jesteśmy z dbałości o każdy szczegół. Nasze sale lekcyjne noszą nazwy landów austriackich bądź ich stolic. Korytarze zdobią plakaty przedstawiające austriackie krajobrazy, a na dzień dobry mówimy do kursantów: Servus. W skład naszego zespołu, obok Polaków, wchodzą lektorzy pochodzący z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Wszyscy nauczający są po dłuższych pobytach w krajach niemieckojęzycznych. Na każdych zajęciach staramy się przybliżać kursantom realia życia w Austrii, znanej w Polsce głównie jako raj dla narciarzy, a to przecież niejedyna zaleta tego kraju. Dlatego nie tylko nauczamy języka niemieckiego, lecz także przedstawiamy naszym kursantom ciekawe aspekty życia w Austrii, jej kulturę, gospodarkę, politykę, społeczeństwo, codzienność. W tym celu często używamy – jako materiału uzupełniającego – „Österreich Spiegel” („Lustro Austrii”), kwartalnika wydawanego przez centralę Instytutu w Wiedniu. Publikowane w nim artykuły stanowią przekrój najważniejszych tematów poruszanych aktualnie w Austrii, dotyczących nie tylko sytuacji w kraju, lecz także za granicą. Pismo to jest skierowane do kursantów na każdym poziomie. Znajduje się w nim strona z krótkimi autentycznymi artykułami przeznaczonymi dla początkujących uczniów. W ramach uzupełnienia do wielu artykułów przygotowano pasujące tematycznie audycje radiowe, wywiady wraz z ćwiczeniami lub zadania sprawdzające ich zrozumienie. Często też poruszamy na zajęciach tematy będące aktualnie przedmiotem dyskusji w Austrii, wspominamy o ważnych wydarzeniach, np. świętach narodowych, rocznicach (takich jak np. 150. rocznica urodzin Gustawa Klimta przypadająca w 2012 r.), opracowujemy pod kątem dydaktycznym austriackie programy telewizyjne lub artykuły prasowe przeznaczone dla kursantów bardziej zaawansowanych.

Kolejnym narzędziem naszej codziennej pracy jest Österreich Portal – portal o tematyce krajoznawczej. Zawiera on wiele materiałów do nauki języka oraz informacji o kulturze i życiu codziennym w Austrii. Obecnie składa się z 26 pakietów o przeróżnej tematyce, takiej jak: literatura austriacka, czas powojenny, wirtualny spacer po Klagenfurcie, targi w krajach DACH, ogród zoologiczny Schönbrunn, festiwal w Salzburgu, Gustaw Klimt, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Sigmund Freud. Nasi kursanci często korzystają z portalu samodzielnie w domu. W ten sposób mogą wedle uznania zaznajomić się z każdym z pakietów i wybrać interesujące ich zadania. Dzięki portalowi poznają różne oblicza Austrii.

Poza nauką w Instytucie można również miło spędzić czas. Dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury nasi kursanci otrzymują zaproszenia na wszystkie wydarzenia kulturalne oferowane przez tę instytucję. Są to wieczory filmowe, prelekcje i seminaria, wystawy, koncerty i wiele innych imprez.

Najatrakcyjniejszą formą promocji języka niemieckiego i Austrii są konkursy organizowane przez centralę Instytutu w Wiedniu dla kursantów wszystkich instytutów bądź przez Instytut w Warszawie. Kursanci mogą zmierzyć się z różnymi zadaniami, np. nakręcenie spotu reklamowego Instytutu bądź też wyklejenie okien Instytutu karteczkami notesowymi Post-it z motywem austriackim. Nagrodami w konkursach są różne wyjazdy, np. na czterotygodniowe obozy językowe do Austrii bądź też weekendowe pobyty w hotelach. Większość kursantów uczestniczących w tych obozach przechodzi po powrocie z nich na kursy na wyższym stopniu zaawansowania. To doskonała motywacja do dalszej nauki oraz udziału w kolejnych konkursach, w których walka o główną nagrodę staje się z roku na rok coraz bardziej zacięta. Kto raz spędził wakacje w Austrii dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Instytut, nie może ich już sobie wyobrazić bez pobytu tam.

Co roku organizujemy dla uczniów gimnazjów i liceów Wtorki po austriacku. Specjalnie dla nich przygotowujemy zajęcia o tematyce krajoznawczej. Chcemy przekazać im interesujące informacje o życiu w Austrii, o tym, jak spędzają wolny czas ich austriaccy rówieśnicy, co jedzą, gdzie wyjeżdżają na wakacje. Projekt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Inną ciekawą formą aktywizacji młodzieży jest Projektwoche, prowadzony we współpracy z Instytutem Germanistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Uczniowie danej szkoły przez cały tydzień biorą udział w zajęciach przygotowywanych przez studentów studiów magisterskich kierunku niemiecki jako język obcy oraz naszych lektorów w Instytucie. Lekcje prowadzone są tylko w języku niemieckim – dla wielu uczniów to spore zaskoczenie. Ta forma zajęć umożliwia im codzienne obcowanie z językiem, a to najlepsza forma nauki. Za każdym razem opracowujemy nowy program zajęć oraz ciekawe zadania dotyczące poruszanych tematów. Szkoły, które chciałyby wziąć udział w projekcie, prosimy o kontakt z sekretariatem.

Nasz Instytut to niezwykłe miejsce, do którego z chęcią się powraca po wakacjach czy też po dłuższej przerwie, nie tylko żeby powtórzyć sobie niemiecki, lecz także by miło spędzić wolny czas. A program kursów mamy tak urozmaicony, że można z uśmiechem stwierdzić, że brakuje w nim jeszcze tylko kursu walca wiedeńskiego.