Internetowe projekty edukacyjne Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Numer JOwS: 
str. 54

Jednym z filarów aktywności Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest działalność edukacyjna, koncentrująca się wokół zagadnień związanych z edukacją medialną, audiowizualną oraz kulturalną, która realizuje się m.in. poprzez internetowe projekty edukacyjne.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Łatwy dostęp do wartościowych materiałów, które mogą stanowić podstawę przeprowadzanych w szkole zajęć, pozwala na urozmaicenie lekcji, wprowadzenie do niej nowych, atrakcyjnych dla uczniów elementów, takich jak film czy audycja, zachęca ich do zgłębiania omawianego zjawiska. Internet jest pełen takich zasobów, często są one jednak nieusystematyzowane. Problem tkwi więc nie w ich ograniczonej ilości, ale raczej w ich jakości i rozproszeniu, a czasem również w braku pomysłów, jak z nich korzystać.

Internetowe projekty Narodowego Instytutu Audiowizualnego wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz nauczycieli. Zarówno NINATEKA EDU, jak i udostępniane w jej ramach filmy i scenariusze lekcji Muzykoteki Szkolnej oraz prezentacje z internetowego pakietu lekcji filmowych EKRAN 2.0 stanowią kompletną pomoc naukową. Nauczyciele mogą potraktować zamieszczone tam materiały jako bazę pomocy dydaktycznych lub na ich podstawie opracowywać własne scenariusze zajęć. Z jednej strony pozostawiają więc one miejsce dla inwencji i pomysłowości nauczyciela, z drugiej – nauczyciele mogą zawsze skorzystać z gotowych pomysłów na przeprowadzenie lekcji. Przyjrzyjmy się dokładniej wspomnianym wyżej projektom.

NINATEKA EDU

NINATEKA EDU jest internetową, multimedialną biblioteką edukacyjną przeznaczoną dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. To baza filmów oraz materiałów audialnych, scenariuszy lekcji i ćwiczeń, które można – w całości lub we fragmentach – wykorzystywać m.in. podczas lekcji języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, muzyki czy zajęć poświęconych sztuce. Materiały te mogą być również wykorzystywane jako pomoc w zintegrowanym kształceniu języków obcych, polegającym na uzupełnianiu tradycyjnej nauki języka elementami wiedzy o kulturze, w której dany język się rozwija. Dostęp do zawartych w NINATECE EDU materiałów jest bezpłatny i wymaga wcześniejszej rejestracji.

W NINATECE EDU udostępniane są wyselekcjonowane materiały z archiwów polskich studiów filmowych, instytucji kultury oraz niezależnych producentów. Użytkownicy znajdą tam m.in. klasykę polskiej animacji dziecięcej (Małpa w kąpieli, Pchła Szachrajka) i animacji artystycznej ze Studia Miniatur Filmowych, filmowe portrety Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Kawalerowicza, Tadeusza Borowskiego, dokumenty Pawła Kędzierskiego oraz Kazimierza Karabasza i wiele innych. Jest wśród nich także cykl audycji Polskiego Radia Finezje literackie, który przybliża słuchaczom sylwetki znanych pisarzy i poetów (m.in. Zbigniewa Herberta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Haliny Poświatowskiej, Ernesta Hemingwaya). Wartościowy materiał dydaktyczny stanowią materiały poświęcone sztuce (seria filmów z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerii Zachęta), muzyce (Muzyka odnaleziona – cykl poświęcony muzyce polskiej wsi), zapisy koncertów i debat oraz filmy przygotowane specjalnie dla Muzykoteki Szkolnej. Każdy materiał posiada swój opis, co pozwala na zorientowanie się w jego treści, wyszukanie informacji dotyczących autorów lub poświęconych poruszanej w nagraniu problematyce. Materiały są również przyporządkowane do różnych grup wiekowych, co pozwala na dostosowanie ich do wrażliwości dziecka oraz do wymogów edukacyjnych na różnych etapach nauczania. NINATEKA EDU zawiera obecnie ponad pięćset materiałów audiowizualnych i blisko sto scenariuszy lekcji – zasoby te są stale poszerzane. 

Dlaczego warto się zarejestrować i jak to zrobić?

Dostęp do części zawartych w NINATECE EDU materiałów wymaga wcześniejszej rejestracji, w części dostępnej po zalogowaniu znajdują się m.in. scenariusze lekcji, ćwiczenia, filmy Muzykoteki Szkolnej oraz internetowy pakiet lekcji filmowych EKRAN 2.0. Aby założyć własne konto, nauczyciel powinien wypełnić formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie www.nina.gov.pl/edukacja/ninateka-edu oraz podać nazwę swojej szkoły. Po weryfikacji zgłoszenia konto nauczyciela zostanie aktywowane i będzie on mógł wygenerować kody dostępu dla swoich uczniów – będą im one potrzebne do zarejestrowania się w NINATECE EDU. Uczniowie i nauczyciele mają dostęp do tych samych materiałów audiowizualnych, co umożliwia np. zadawanie pracy domowej w oparciu o film lub nagranie dostępne w NINATECE EDU, uczeń może również wracać do omawianych wcześniej materiałów i samodzielnie je analizować.  

Zarejestrowani nauczyciele mogą tworzyć scenariusze lekcji oraz ćwiczenia dla swoich uczniów i udostępniać je innym użytkownikom. Mają też możliwość tworzenia własnej kolekcji, w której mogą gromadzić materiały szczególnie dla nich przydatne.