Le français est une chance! Marzec miesiącem Frankofonii

Fot. Oficjalny plakat przygotowany przez Międzynarodową Organizację Frankofonii

Pokazy filmów, koncerty, spotkania z pisarzami piszącymi w języku francuskim, a także atrakcje kulinarne, w ramach których można wygrać lot do Paryża znalazły się w programie tegorocznych Dni Frankofonii w Polsce. Odbywać się one będą od 4 do 30 marca w ośmiu miastach Polski.

W trakcie Dni Frankofonii odbędzie się festiwal filmowy, na którym pokazane zostaną m.in. filmy kanadyjskie, szwajcarskie, marokańskie czy rumuńskie. Zaprezentowane będą także trzy filmy i trzy spektakle teatralne francuskiego reżysera Patrice Chereau. To doskonała możliwość dla uczniów i nauczycieli, aby poznać kuturę francuskojęzyczną.

Nowością tegorocznych Dni Frankofonii jest "Trasa smaki świata". W ponad 30 restauracjach w Warszawie będzie można skosztować dania charakterystyczne dla krajów obszaru Frankofonii. Uczestnicy projektu będą mogli wygrać lot do Paryża dla dwóch osób linią Air France wraz z bonem na zakupy w wysokości 100 euro, weekend dla dwóch osób w apartamencie prezydenckim w jednym z hoteli w Warszawie, a także wieczór z kolacją w Teatrze Lido w Paryżu. Finał konkursu odbędzie się 20 marca - w Międzynarodowy Dzień Frankofonii.

Dni Frankfonii odbywać się będą od 4 do 30 marca w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rybniku, Zielonej Górze, Toruniu i Szczecinie. Więcej informacji na temat obchodów można znaleźć na stronie internetowej całego projektu.

Dni Frankofonii w Polsce zorganizowały ambasady w Polsce: Belgii, Grecji, Kanady, Francji, Luksemburga, Libanu, Demokratycznej Republiki Kongo, Rumunii i Szwajcarii oraz Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

W skład Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OFI) skupiającej rządy krajów francuskojęzycznych wchodzi obecnie 77 państw w tym 57 członków i 20 obserwatorów, do których należy Polska. Organizacja reprezentuje ponad 220 mln osób posługujących się na co dzień językiem francuskim; według szacunków w 2050 r. wspólnota będzie liczyć 700 mln osób, z czego cztery piąte zamieszkiwać będzie kontynent afrykański.

Informacje dotyczące obchodów święta Frankofonii można znaleźć także na stronie Organisation internationale de la francophonie oraz Międzynarodowego Dnia Frankofonii.Źródło: Gazeta Wyborcza