Mistrzowie dryblingu. Projekt edukacyjny Goethe-Institut

Numer JOwS: 
str. 48

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 w Polsce zainspirowały Goethe-Institut do stworzenia projektu edukacyjnego na temat piłki nożnej dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 w Polsce zainspirowały Goethe-Institut do stworzenia projektu edukacyjnego na temat piłki nożnej dla uczniów szkół gimnazjalnych.

Piłka nożna i język niemiecki – to rzadkie połączenie, które pozwala na nauczanie języka w sposób kreatywny, a zarazem atrakcyjny dla ucznia. Poprzez zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia projekt motywuje uczniów do nauki języków obcych oraz przekazuje aktualny obraz Niemiec. Przedsięwzięcie Mistrzowie Dryblingu wspiera również integrację uczniów w klasie. W fazie pilotażowej biorą udział cztery szkoły z Warszawy, w tym szkoła z oddziałami integracyjnymi.

CLIL – współpraca nauczycieli języka niemieckiego i sportu

Projekt otwiera nowe możliwości współpracy nauczycieli języka niemieckiego i wychowania fizycznego. Został zapoczątkowany na warsztacie edukacyjnym zorganizowanym w Goethe-Institut. Jego celem było przygotowanie nauczycieli do wspólnych działań oraz wypracowanie nowych metod w nauczaniu międzyprzedmiotowym na przykładzie języka niemieckiego i WF-u.

Inspiracją do nauki języka niemieckiego poprzez aktywności sportowe był wcześniejszy projekt Goethe-Institut Deutsch-Wagen-Tour. Informacje na temat tej inicjatywy można znaleźć na stronie: www.deutsch-wagen-tour.pl.

Innowacyjne materiały dydaktyczne

Nauczyciele i uczniowie pracują z materiałami dydaktycznymi stworzonymi na potrzeby projektu przez Goethe-Institut przy wsparciu Biura Edukacji m. st. Warszawy. Materiały obejmują podręcznik z ćwiczeniami, skrypt dla nauczyciela (wraz kluczem) oraz płytę CD.

Zostały one opracowane przez native speakerów z wieloletnim doświadczeniem metodyczno-dydaktycznym. Przygotowano je na bazie podstawy programowej dla gimnazjów. Materiały mogą znaleźć zastosowane na dwóch poziomach językowych: A1/A2 oraz B1/B2 i są podzielone tematycznie:

  • hobby;
  • piłka nożna;
  • Mistrzostwa Europy (EURO 2012);
  • kulisy przygotowań miasta do EURO 2012;
  • dziennikarstwo sportowe.

Do każdego tematu zostały przygotowane pełne jednostki lekcyjne (po 45 minut), alternatywne 15-minutowe minilekcje oraz dwuminutowe przerywniki (mikro-lekcje). Koncepcja ta pozwala nauczycielowi na indywidualne skomponowanie lekcji języka niemieckiego oraz dostosowanie jej do potrzeb, zainteresowań i poziomu ucznia.

Dodatkowo materiały dydaktyczne mogą znaleźć zastosowanie na lekcjach wychowania fizycznego w zależności od poziomu językowego klasy. Najlepiej sprawdzą się tutaj dwuminutowe przerywniki (bardzo często pomyślane jako rozgrzewka lub krótkie zabawy językowo-sportowe w języku niemieckim) oraz płytka CD, między innymi z liczebnikami i słownictwem piłkarskim przydatnym na boisku.

Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie poznają więc słownictwo z zakresu piłki nożnej, a na lekcjach WF-u wykorzystują je w praktyce, ucząc się dodatkowo taktyki i techniki piłkarskiej. Materiały dydaktyczne będą również udostępnione on line dla zainteresowanych nauczycieli.

Na potrzeby projektu została stworzona szata graficzna nawiązująca swoją kolorystyką do stadionu piłkarskiego: zielonej trawy i błękitu nieba. Uczniom i nauczycielom biorącym udział w projekcie towarzyszy maskotka – zielona ośmiornica. Maskotka ma motywować uczniów do nauki języka niemieckiego i zagrzewać do zdrowej rywalizacji podczas rozgrywek międzyszkolnych. Nasza ośmiornica ma również dar przewidywania i przy odrobinie szczęścia przepowie wynik meczu…

Dydaktyczne aktywności pozaszkolne

Oprócz innowacyjnych lekcji języka i WF-u Goethe-Institut oferuje w ramach projektu liczne dydaktyczne działania pozaszkolne. Ich celem jest wykształcenie kompetencji społecznych i świadomości obywatelskiej. Poprzez pokazanie zaplecza Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej chcemy uwrażliwić uczniów na niebezpieczeństwa i problemy organizacyjne związane z imprezami masowymi.

Podczas spotkania z dyrektorem Biura Edukacji m. st. Warszawy oraz z komisarzem Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Stołecznej Policji uczniowie zaglądają za kulisy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz dyskutują na temat bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Wizyta w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym pozwoli uczniom nie tylko na obejrzenie wnętrza helikopterów, ale także na zapoznanie się z działaniem służb ratunkowych oraz przeprowadzaniem akcji ratowniczych. 

Projekt piłkarski nie może odbyć się bez wizyty w warszawskim Klubie Piłkarskim Legia, który jest partnerem przedsięwzięcia. Obserwując trening piłkarzy oraz zwiedzając Muzeum Legii, uczniowie poznają historię klubu, zasady dobrego treningu i gry fair play, a jednocześnie są motywowani do zdrowego i aktywnego stylu życia.

Międzyszkolne mistrzostwa w piłce nożnej

Zachęceni do zdrowej rywalizacji sportowej uczniowie wezmą udział w międzyszkolnych mistrzostwach piłkarskich, które odbędą się w jednej ze szkół biorących udział w projekcie.

Każdą ze szkół reprezentuje koedukacyjna drużyna piłkarska (minimum cztery dziewczynki w drużynie, zaostrzone reguły fair play). Wszystkie drużyny spotykają się na dwóch meczach półfinałowych oraz na meczu finałowym. Nagrodą główną jest wyjazd do Dortmundu nie tylko zwycięskiej jedenastki, ale całej klasy, oraz spotkanie z niemieckim Mistrzem 2011 i 2012 – Borussią Dortmund. W myśl jednego z głównych założeń projektu – integracji wszystkich uczniów – piłkarska jedenastka pracuje na sukces całej klasy.

Konkursy dla uczniów

Uczniowie, którzy nie zaangażują się bezpośrednio w rozgrywki międzyszkolne, także mogą brać aktywny udział w projekcie – przygotować sportowy spot reklamowy oraz reportaż z działań. Udział w konkursach i przygotowanie prac ma skłonić młodzież do refleksji na temat organizacji imprez masowych, uświadomić im niebezpieczeństwa z nimi związane, wyrobić postawę obywatelską oraz jeszcze raz skonfrontować z wiedzą zdobytą podczas spotkań z przedstawicielami instytucji partnerskich.

W ramach każdego konkursu uczniowie pracują w grupach złożonych z trzech do pięciu osób. Również laureaci obydwu konkursów dołączą do mistrza rozgrywek międzyszkolnych i udadzą się we wspólną podróż do Dortmundu.

Nagroda główna – wyjazd do Niemiec i spotkanie z Borussią Dortmund

BVB Dortmund przygotował bardzo atrakcyjny program dla uczniów. Uczestnicy wycieczki zobaczą miasto z perspektywy piłkarzy i będą mieć możliwość zwiedzenia najważniejszych miejsc w Dortmundzie związanych z klubem Borussia Dortmund. Oprócz tego zostaną oprowadzeni po stadionie i muzeum klubu. Wizytę zakończą profesjonalnym treningiem przeprowadzonym przez jednego z trenerów młodzieżowej szkoły piłkarskiej klubu BVB. 

Partnerem projektu został Robert Lewandowski, najlepszy napastnik Borussi Dortmund, członek polskiej reprezentacji narodowej na EURO 2012. W ramach współpracy przy projekcie Robert Lewandowski udzielił wywiadu dla Goethe-Institut do rubryki Warum niemiecki? – Dlaczego Deutsch? (http://www.goethe.de/ins/pl/lp/lrn/war/plindex.htm), w którym opowiada o swojej przygodzie z językiem niemieckim, dzieli się doświadczeniami i podkreśla korzyści płynące z nauki języków obcych oraz ich ważną rolę w edukacji szkolnej. Dodatkowo Robert Lewandowski przygotował dla uczniów nagrody-niespodzianki (piłki ze swoim autografem).

Cele projektu

Pierwsze działania w ramach projektu spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczniów i nauczycieli. Atrakcyjne materiały dydaktyczne dostosowane do zainteresowań młodzieży, ciekawe zajęcia pozaszkolne i konkursy oraz nagroda główna zwiększają motywację do nauki języka niemieckiego, zachęcają do rywalizacji sportowej oraz rozbudzają zainteresowanie kulturą naszego zachodniego sąsiada. Dodatkowo projekt przyczynia się do integracji uczniów  w klasie i  kształtuje postawy obywatelskie.

Poprzez innowacyjne połączenie nauki języka niemieckiego ze sportem projekt wpisuje się  w działania w ramach CLIL (Zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu) i w ten sposób otwiera nowe drogi w dydaktyce nauczania języka obcego. Koncepcja umożliwia rozszerzenie projektu o kolejne języki obce, implementację w szkołach każdego typu i na poziomach językowych od A1 do B2.

Szkoły biorące udział w projekcie: