Nowe Kino Francuskie w wybranych polskich miastach

W maju i czerwcu w kilku miastach polskich odbywa się przegląd Nowego Kina Francuskiego. Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają do obejrzenia najlepszych, docenionych na międzynarodowych festiwalach francuskich filmów ostatnich lat.

Większość filmów pokazywanych w ramach przeglądu będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. To ciekawa propozycja dla wszystkich uczących się języka francuskiego, a także dla nauczycieli tego języka.

Projekcje odbędą się od 23-29 maja w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu i w warszawskim kinie Muranów, od 30 maja-1 czerwca w kinie Charlie w Łodzi, od 1-5 czerwca w kinie Chatka Żaka w Lublinie i od 2-6 czerwca w Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Szczegółowe informacje na stronie Instytut Francuskiego, a także na strona kin.

Poza dramatami i filmami obyczajowymi, organizatorzy wybrali dla widzów również francuskie komedie, uwielbiane przez polską widownię, a także kino familijne i fantastyczne. 

Ważnym punktem tegorocznego przeglądu jest film biograficzny "Yves Saint Laurent", przybliżający życie jednego z najważniejszych projektantów mody. To niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości, portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.

Gatunek komediowy będzie reprezentować między innymi film "Przychodzi facet do lekarza", w reżyserii największego europejskiego komika Daniego Boona, twórcy takich hitów jak "Jeszcze dalej niż północ"  i "Nic do oclenia".

Opowieść o losach Romaina, 40-letniego hipochondryka, który rujnuje życie swojego przyjaciela, spotkała się we Francji z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Zainteresowanie filmem przerosło nawet wyniki kultowej komedii „Nietykalni”.

Widzowie docenią z pewnością film "Camille powtarza rok" aktorki i reżyserki Noémie Lvovsky. W 2013 r. film zdobył trzynaście nominacji do francuskich Cezarów.

Na uwagę zasługują również dwa filmy kostiumowe: "Księżna Montpensier" Bertranda Taverniera, film nagrodzony w 2011 r. Cezarem za najlepsze kostiumy i "Michael Kohlhaas" w reżyserii Arnauda des Pallièresa, który zdobył w tym roku Cezary za muzykę i dźwięk.

Opracowano na podst. materiałów prasowych organizatorów.

 

Znaczniki