Ucz się języków - bądź aktywny!

Numer JOwS: 
str. 8

24 września 2012 r. rusza, już po raz jedenasty, święto wielojęzycznej Europy! Lekcje pokazowe i warsztaty metodyczne dla nauczycieli w kilkudziesięciu językach, międzynarodowa konferencja, zajęcia teatralne, opowiadanie bajek, językowa gra miejska i festiwal filmowy to główne atrakcje tegorocznego Europejskiego Dnia Języków w Warszawie.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Wielojęzyczna Warszawa

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września i służy promocji nauki języków obcych oraz bogactwa kulturowego Europy. Tegoroczne obchody EDJ, które odbędą się w Warszawie w dniach 24-29 września, przygotowało konsorcjum następujących instytucji: Stowarzyszenie Europejskich Instytutów Kultury (EUNIC), Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Komisja Europejska i Parlament Europejski - Przedstawicielstwo w Polsce, Uniwersytet Warszawski, Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, Przystanek Książka, Teatr Ochoty, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE), Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, Narodowy Instytut Audiowizualny.

Obchody Europejskiego Dnia Języków 2012 zostały objęte patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa oraz Prezydenta m. st. Warszawy.

Hasło tegorocznego Europejskiego Dnia Języków w Warszawie: Bądź aktywny - Ucz się języków nawiązuje do dwóch bardzo ważnych wydarzeń sportowych, które miały miejsce latem: Euro 2012 i Igrzysk Olimpijskich oraz do obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych. Bogaty program EDJ i zróżnicowana formuła imprez pozwolą pasjonatom nauki języków obcych w każdym wieku znaleźć coś dla siebie.

Włącz się w języki – nie bądź offline!

Obchody EDJ w Warszawie rozpoczną się 24 września w trakcie międzynarodowej konferencji pt. Nowe technologie i media społecznościowe w edukacji językowej. Weźmie w niej udział 300 uczestników z Polski i zagranicy, którzy będą mogli posłuchać wykładów takich ekspertów językowych jak: dr Waldemar Maryniuk – dyrektor Europejskiego Centrum Języków Nowożytnych w Grazu, czy prof. Hanna Komorowska z UW. Wraz ze specjalistami z różnych krajów Europy będą również szukać odpowiedzi na pytania: W jaki sposób zastosowanie ICT zmienia edukację językową?, Jak połączyć atrakcyjność nowoczesnych technologii z celami procesu kształcenia?, Jakie są plusy i minusy wirtualnej nauki języków? W czasie sesji posterowych eksperci ds. nauki języków z IBM, Dyrekcji Generalnej KE ds. Tłumaczeń, czasopisma „Języki Obce w Szkole”, British Council, Akademii Obrony Narodowej, Goethe Institut, czy Biura Edukacji m. st. Warszawy zaprezentują najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny edukacji językowej. Bardzo ważnym elementem konferencji będą warsztaty przygotowane przez służby tłumaczeniowe KE i Parlamentu Europejskiego na temat kształcenia i pracy tłumaczy z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi. Po raz pierwszy w Polsce zostanie również zaprezentowany projekt ECML DOTS- on-line teacher training, mający na celu przygotowanie nauczycieli języków obcych do samodzielnego opracowywania materiałów dydaktycznych przy pomocy ICT. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.konferencje.frse.org.pl/edj2012

W trakcie konferencji odbędzie się też gala wręczenia nagród laureatom XI edycji konkursu European Language Label za najbardziej innowacyjne rozwiązania w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Zapraszamy do zapoznania się z opisami nagrodzonych projektów na stronie www.ell.org.pl.

Języki Europy na dużym ekranie

Dla kinomanów organizatorzy EDJ przygotowali tygodniowy przegląd filmów z różnych zakątków Europy. Projekcje odbędą się w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Będzie to okazja, by usłyszeć w oryginale,  jak brzmi język grecki, duński czy irlandzki oraz obejrzeć filmy, które rzadko wyświetlane są w polskich kinach. Pokazy dla uczniów szkół podstawowych i średnich ruszają już 24 września.

Gawędy Językowe

W tym roku, po raz pierwszy, 24 września, Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej zorganizuje gawędy językowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Frankofile będą mogli odkryć uroki Paryża na obrazach Toulouse’a - Lautreca, pasjonaci muzyki francuskiej wezmą udział w zajęciach muzycznych pt. Sur le Pont d'Avignon - muzyka łączy pokolenia, miłośnicy futbolu będą doskonalić swoje umiejętności językowe i piłkarskie na warsztatach Z mistrzami dryblingu o języku niemieckim i sporcie, a najmłodszych, z dziadkami i rodzicami, zapraszamy na opowiadanie baśni braci Grimm i bajek rumuńskich.

Wielojęzyczność w pigułce

25, 26 i 27 września w Szkole Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego oraz dwóch warszawskich bibliotekach publicznych odbędzie się ponad 70 lekcji pokazowych języków całego świata. Jak co roku weźmie w nich udział około 1500 uczniów, studentów, nauczycieli oraz dorosłych warszawiaków. Oprócz zajęć z najczęściej nauczanych języków Europy, odbędą się lekcje języków egzotycznych, takich jak: japoński, chiński czy ormiański. Uwadze uczestników polecamy również możliwość wzięcia udziału w pierwszej lekcji języka duńskiego, irlandzkiego, greckiego czy rumuńskiego. Ponadto cudzoziemcy mieszkający w Warszawie będą mogli sprawdzić swój poziom znajomości j. polskiego. Jak co roku prezentowany będzie język migowy. Każda lekcja będzie zawierała informacje o kulturze i tradycji kraju danego języka.

Targowisko języków

Uczestnicy obchodów EDJ będą mogli w czasie lekcji pokazowych zapoznać się z ofertą kursów językowych i europejskich programów edukacyjnych oraz otrzymają bezpłatne materiały promocyjne i informacyjne, wyłożone na stoiskach wystawowych instytutów kultury i języków, Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie” oraz Komisji Europejskiej.

Nauczycielu, ucz się sam

26 września w Ośrodku Rozwoju Edukacji odbędą się warsztaty metodyczne dla nauczycieli języków obcych przygotowane przez British Council, Goethe Institut, Instytut Austriacki oraz Narodową Agencję LLP. W trakcie zajęć nauczyciele będą mogli zapoznać się z niestandardowymi metodami nauki j. obcych oraz najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi wspomagającymi proces nauki języków. Ponadto będą mogli uzyskać pełną informację o edukacyjnych programach europejskich, takich jak: European Language Label, Europass, Comenius Mobilności Szkolnej Kadry Edukacyjne, oraz eTwinning.

Języki w teatrze

Język teatru nie zna granic. To, czego nie rozumiemy wypowiadając słowa, przekazane jest nam przez aktorów za pomocą gestów, mimiki i emocji. 28 września w teatrze Ochota odbędą się językowe warsztaty teatralne dla dzieci, rodziców i dziadków. Będą one wspaniałą okazją do nauki języków obcych nie z pomocą podręcznika lecz poprzez ruch, śpiew i muzykę.

Gra miejska - Warsaw Travel 2012

W sobotę, 29 września, na Powiślu, pasjonaci nauki języków będą rozwiązywać zagadki językowe podczas gry miejskiej rozgrywanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. W tym roku drużyny wcielą się w rolę nowopowstałych biur turystycznych, rozwijających swoja działalność dzięki wsparciu UE. Aby zrealizować wszystkie zadania w grze, będą musiały nawiązać międzynarodowe kontakty, wybrać profil swojej działalności, powalczyć o klienta, zorganizować wycieczkę, pomóc zagubionemu turyście, wygrać z konkurencją, a przede wszystkim... pokonać bariery językowe i przeciwności losu, których w tej grze nie zabraknie. Nieuczciwy kontrahent, wyjątkowo leniwy rezydent, roztargnieni uczestnicy wycieczki, nagły krach na rynkach - to tylko niektóre kłopoty, jakie czekają graczy. Dodatkowym utrudnieniem będą zdarzenia losowe (w trakcie gry zawodnicy dostaną informacje o nich w formie wiadomości sms na własne komórki), wpływające na decyzje drużyn i działalność ich „biura”. Na zwycięzców, jak co roku, czekają nagrody czyli darmowy semestr nauki języka  w jednym z instytutów kultury.

Dołącz do nas

Wstęp na wszystkie opisane wyżej wydarzenia jest bezpłatny. Na lekcje pokazowe i warsztaty dla nauczycieli wymagana jest wcześniejsza rejestracja on-line. Szczegółowe informacje na temat obchodów EDJ 2012 w Warszawie znajdują się na stronie www.edj.waw.pl. Serdecznie zapraszamy!