Warszawscy germaniści w akcji

Numer JOwS: 
str. 37
Konkurs DACHL. Fot. ze zbiorów autorki artykułu

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Warszawie liczy już sobie 20 lat. W 2013 r. obchodzimy okrągłą rocznicę działalności.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Prekursorkami pięknej idei stowarzyszenia aktywnych nauczycieli języka niemieckiego były wybitne nauczycielki: profesor Elżbieta Zawadzka-Bartnik, Mirosława Podkowińska-Lisowicz, Elżbieta Piotrowska, Małgorzata Szerwentke, Dorota Obidniak i inne.

Za cele Stowarzyszenia postawiono sobie:

  • współpracę i wymianę doświadczeń między nauczycielami języka niemieckiego;
  • kontakty i współpracę z instytucjami i organizacjami na terenie Polski, jak również z placówkami wspierającymi naukę języka niemieckiego na świecie;
  • ułatwianie przepływu informacji dotyczących uczenia się i nauczania języków obcych;
  • wprowadzanie i wspieranie wszystkich form badania i rozwoju metod nauczania.

Oddział warszawski Stowarzyszenia jest bardzo aktywny. Współpracuje ze wszystkimi instytucjami zajmującymi się zarówno nauczaniem języka niemieckiego, jak i propagowaniem kultury krajów niemieckojęzycznych. Organizuje i przeprowadza etap regionalny konkursu dla gimnazjalistów, który w tym roku szkolnym będzie miał swoją 15. edycję.

W maju odbył się po raz trzeci Warszawski Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL Lieder Wettbewerb. Konkurs jest największym projektem edukacyjno-muzyczno-językowym w Warszawie. Uzyskał tytuł Miejsca odkrywania talentów. Już w czasie pierwszej edycji konkurs ten spotkał się z wielkim uznaniem ambasadorów krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii i Szwajcarii. To przedsięwzięcie jest możliwe dzięki aktywności społecznej około stu osób, wspaniałej młodzieży, dzięki wsparciu wielu instytucji i zaangażowanych ludzi.

Oprócz organizacji konkursów oddział w Warszawie organizuje również spotkania i warsztaty, podczas których nauczyciele mają możliwość wymieniać się doświadczeniami, pozyskiwać nowe informacje o egzaminach gimnazjalnych i maturalnych. Organizowane są także spotkania z wydawnictwami językowymi, które mają okazję do przedstawienia swojej oferty podręcznikowej.

W okresie świąt Bożego Narodzenia odbywa się spotkanie połączone z koncertem bożonarodzeniowym, w którym bierze udział młodzież uczestnicząca w Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej.

Zachęcamy wszystkich nauczycieli języka niemieckiego, w szczególności ambitnych i aktywnych, do wstąpienia do Stowarzyszenia. Jesteśmy środowiskiem, które bardzo się wspiera, pomaga w trudnych chwilach zawodowych.