Z francuskim za pan brat

Numer JOwS: 
str. 38

Język francuski, język dyplomacji i kultury, jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków świata. Język, którego piękno i praktyczność uwiodły niejednego ucznia. Mowa Moliera potrafi jednak sprawić problem i to nie tylko uczącym się, ale i nauczycielowi… Ten ostatni, jeżeli pragnie, by jego lekcje były efektywne i ciekawe, nie powinien ograniczać się do podręcznika, a wzbogacać swoją wiedzę oraz zajęcia różnymi materiałami. Wiele z nich może zdobyć dzięki zasobom Internetu oraz licznym szkoleniom.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Język francuski jest jednym z języków urzędowych w instytucjach Unii Europejskiej i organizacjach międzynarodowych, takich jak ONZ czy NATO. To jednak nie tylko język dyplomacji i polityki. To również mowa wielkich poetów, filozofów i naukowców. Jedyny język, wraz z angielskim, w którym można porozumieć się na pięciu kontynentach, dziewiąty na liście najbardziej rozpowszechnionych języków świata, wreszcie język, którym włada ponad 200 milinów osób. Poza stroną praktyczną mowa Prousta to również język, który urzeka swą melodyjnością i niekwestionowanym pięknem. Liczne argumenty przemawiają za tym, by rozpocząć, kontynuować i zgłębiać jego naukę.

Jednak język francuski, pomimo tego że praktyczny i piękny, ma też drugą stronę. Liczne wyjątki i zasady, które należy pamiętać, nie wspominając o trudnościach wymowy i akcentu, sprawiają, że często odstrasza i koniec końców zniechęca wielu uczniów. Przed każdym nauczycielem języka francuskiego stoi więc nie lada wyzwanie: zważywszy na trudności, które już na wstępie napotyka każdy uczeń, powinien on bardzo dbać o to, by przekazywać swoją wiedzę w sposób jak najbardziej zrozumiały, skuteczny i szczególnie ciekawy. By spełnić te warunki, nie wystarcza podręcznik i ćwiczenia. Żyjąc w świecie najróżniejszych mediów i narzędzi komunikacyjnych, z którymi na co dzień ma do czynienia każdy uczeń, warto po nie sięgać również na lekcjach. Dostępne materiały urozmaicą zajęcia i sprawią, że godziny spędzane na uczeniu się języka francuskiego będą o wiele ciekawsze.

Gdzie więc należy szukać materiałów, które wzbogacą nasze lekcje? Przede wszystkim w Internecie! Szperając w sieci, można natknąć się na wieli portali, które oferują bardzo interesujące, interaktywne i bezpłatne dokumenty do nauki języka.

Internet czy telewizja?

Jedno i drugie! Jedną z najciekawszych i najlepszych stron poświęconych nauczaniu języka francuskiego jest właśnie portal telewizji TV5 Monde. Nauczyciel znajdzie tu materiały do nauki dla uczniów w każdym wieku i na każdym poziomie znajomości języka. Na stronie dostępne są lekcje na podstawie m.in.: piosenek w języku francuskim, wiadomości ze świata polityki czy też zabaw dla dzieci. Wszystkie materiały mają dołączone konspekty lekcji, są logicznie podzielone i przedstawione.

A może jednak radio?

Kolejnym urozmaiceniem zajęć mogą być również prawdziwie, aktualne audycje radiowe. Stacja Radio France Internationale na swojej stronie publikuje audycje wraz z ich transkrypcją oraz dodatkowe, gotowe materiały, które można wykorzystywać na zajęciach, szczególnie do wzbogacania słownictwa dotyczącego całego świata i tego, co się aktualnie w świecie dzieje.

Ciekawe pomysły w sieci

O ile portale telewizyjne i radiowe dość szeroko podejmują zagadnienia językowe, istnieją również serwisy zawężające swoją tematykę, na przykład do materiałów do nauki języka francuskiego dla dzieci. Ciekawym pomysłem był zrealizowany w roku 2010 projekt Mówimy po francusku, dzięki któremu w sieci obecna jest interaktywna platforma do nauki francuskiego dla uczniów w wieku 10-12 lat. Strona podzielona jest na moduły lekcyjne, na które składają się nie tylko ćwiczenia czy słowniki, ale również filmiki edukacyjne. Wszystkie materiały są bardzo przyjaźnie i intuicyjnie zaprezentowane.

Innym, również bardzo ciekawym portalem, który może być wykorzystywany do nauki francuskiego z najmłodszymi, jest strona Momes.net. Francuska platforma dla rodziców i dzieci to nie tylko kolorowanki czy pomysły na świąteczne ciasteczka, ale również gotowe scenariusze lekcji, dostępne wraz z licznymi nagraniami.

Portalem, a właściwie blogiem, którego treść można wykorzystywać na zajęciach już ze starszymi uczniami, jest France Bienvenu. To interesujący projekt, którego autorzy postawili sobie za cel ukazanie codziennego języka francuskiego poprzez dialogi oraz udostępnienie ich zapisu tak, by nagrane rozmowy były w pełni zrozumiałe.