Święto języków – co w tym roku?

Numer JOwS: 
str. 18

Obchody Europejskiego Dnia Języków, organizowane od kilku lat przez Komisję Europejską, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Goethe-Insitut, British Council, Biuro Edukacji m.st. Warszawy, Uniwersytet Warszawski i innych partnerów, stały się już niemal tradycją. Dlatego, aby owej tradycji stało się zadość, już teraz zapraszamy uczniów i nauczycieli w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie do udziału w zaplanowanych przez nas imprezach.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Celem wszystkich zaplanowanych wydarzeń jest zachęcenie młodszych i starszych do nauki języków obcych poprzez pokazanie, że może ona być ciekawą zabawą, a także zainspirowanie nauczycieli do poszukiwania nowych, interesujących sposobów nauczania motywujących uczniów do poznawania nowych języków. Poniżej krótka charakterystyka działań zaplanowanych w różnych miastach Polski w roku 2014.

Warszawa

Cykl tegorocznych imprez otworzy Warszawa, gdzie już 22 września odbędzie się gala wręczenia nagród European Language Label, przyznawanych osobom, które w najbardziej innowacyjny sposób uczą języków obcych. Gala będzie jednocześnie uroczystym otwarciem obchodów Europejskiego Dnia Języków.

Następnego dnia, w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się konferencja ekspercka poświęcona kompetencjom interkulturowym w edukacji językowej, na którą organizatorzy zapraszają nauczycieli, metodyków, ekspertów językowych i przedstawicieli władz oświatowych.

Kolejne trzy dni to wielojęzyczność w praktyce, czyli przygotowane dla uczniów lekcje pokazowe języków obcych. We wtorek (23 września) lekcje odbędą się w bibliotece „Przystanek Książka” na Ochocie, w środę (24 września) w nowym budynku Wydziału Neofilologii UW przy ul. Dobrej, a w piątek (26 września), w Bibliotece Publicznej im. Z. Rumla na Pradze-Południe. Podczas lekcji, jak zwykle, będzie można nauczyć się pierwszych słów i zwrotów w rzadziej nauczanych językach, takich jak portugalski, czeski czy estoński, oraz w językach nieeuropejskich, a także poznać nowoczesne i ciekawe sposoby uczenia się angielskiego, niemieckiego czy francuskiego.

Również w piątek odbędą się specjalne coroczne warsztaty teatralne. W związku z obniżeniem wieku rozpoczynania nauki w szkole do zabawy w języki i teatr zapraszamy w tym roku sześcioletnich pierwszoklasistów. Piątkowa impreza w Starej Prochowni będzie zakończeniem cyklu trzech spotkań – uczniowie zaprezentują na niej przygotowane przez siebie wielojęzyczne przedstawienie, w którym będzie można usłyszeć język: angielski, czeski, niemiecki, litewski, francuski i włoski. Wszystkie szczegóły już wkrótce na stronie www.edj.waw.pl.

Wrocław

Od 25 do 30 września będą trwać obchody Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu. Wciąż trwają prace nad programem, ale już wiadomo, że – podobnie jak w poprzednich latach – uczestników czekają liczne i bardzo różne atrakcje, między innymi bliskie spotkania z językiem migowym i językiem hebrajskim. Szczegółowy program będzie dostępny na www.edj.wroclaw.pl.

Kraków

Europejski Dzień Języków zawita 4 października do Krakowa. Podobnie jak w minionych latach, odbędzie się tam emocjonująca gra miejska z ciekawymi nagrodami. Niektórzy pamiętają jeszcze zapewne ubiegłoroczną rywalizację zwolenników oscypka z miłośnikami obwarzanka. W tym roku gracze przeniosą się w zupełnie inne rejony – do krainy średniowiecznych baśni i legend Europy. Kilkuosobowe drużyny będą musiały ze sobą handlować, walczyć i zawierać sojusze. Będą zdobywać skarby i przeżywać przygody, a ich ostatecznym celem będzie zdobycie tronu królestwa. Oczywiście droga do niego będzie wiodła przez krainy zamieszkane przez ludzi mówiących różnymi językami, i ze wszystkimi z nich trzeba się będzie porozumieć.

Krakowskie obchody zamknie Noc Kina Europejskiego, podczas której zostaną pokazane trzy filmy, w tym W kręgu miłości w reżyserii Felixa Van Groeningena – tegoroczny laureat nagrody Lux Prize przyznawanej przez Parlament Europejski. Cały program wkrótce na www.edj.krakow.pl.

Lublin

20 września obchody Europejskiego Dnia Języków zakończy gra miejska w Lublinie. Przed lubelskimi graczami stoi to samo zadanie co przed uczestnikami gry w Krakowie. Wykazując się odwagą, sprytem i pomysłowością, a przede wszystkim niebywałą giętkością języka, będą musieli zdobyć tron, pokonawszy najpierw liczne przeszkody i wyzwania.

Informacje o lubelskiej grze będą dostępne na stronie internetowej Centrum Kultury: www.ck.lublin.pl.

Podsumowanie

Przygotowując tegoroczną ofertę, opieraliśmy się na doświadczeniach z lat poprzednich i uwzględnialiśmy zainteresowanie uczestników poszczególnych działań.

Odbywające się co roku lekcje pokazowe są dla uczniów okazją do pierwszego kontaktu z językami, których nie naucza się w szkole. W poprzednich latach w programie znalazły się lekcje arabskiego, chińskiego, japońskiego i hebrajskiego oraz licznych „mniejszych” języków europejskich, np. czeskiego, słowackiego, estońskiego, greckiego itp. Co prawda w czasie jednej lekcji trudno przyswoić coś więcej niż pozdrowienia i podstawowe zwroty, jednak głównym celem tego spotkania jest zaprezentowanie melodii i charakteru danego języka, zapoznanie się ze związaną z nim kulturą i umożliwienie uczniom podjęcia decyzji o tym, czy ewentualnie chcieliby się go uczyć.

Inny cel przyświeca lekcjom pokazowym z języków nauczanych masowo, takich jak angielski i niemiecki. Tutaj chodzi przede wszystkim o zaprezentowanie nowych sposobów uczenia się, np. przy użyciu tabletów i nowych technologii, zaznajomienie uczniów z ciekawymi obszarami słownictwa, które nie zawsze są uwzględniane w podręcznikach, a czasem także pokazanie dobrych strategii przygotowywania się do egzaminów językowych. Mamy nadzieję, że dzięki temu dalsza nauka tych języków w szkole stanie się przyjemniejsza i ciekawsza.

Z tego samego powodu w tym roku do udziału w warsztatach teatralnych zapraszamy sześciolatki. Dzieci w tym czasie, gdy będzie się odbywać nasza impreza, będą stawiać pierwsze kroki w szkołach. Rozpoczną też naukę języka obcego. Dzięki warsztatom teatralnym chcemy im ten start ułatwić i pokazać, że nauka języka obcego może być okazją do dobrej zabawy.

Cel gier miejskich, organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Języków już od czterech lat, również jest podobny. Stawiamy uczestników przed zadaniami, do wykonania których konieczne jest dogadanie się (z native speakerami) w ponad dziesięciu różnych językach, w tym tych, z którymi mało kto miał okazję się wcześniej zetknąć. Zadania są jednak wykonalne, a przy okazji można się dzięki nim czegoś nauczyć. Chodzi o to, żeby każdy wyszedł z gry z poczuciem, że co prawda języków na świecie jest dużo i niektóre są trudne, ale każdego z nich można nauczyć się na tyle dobrze, żeby się porozumieć. I taki jest właśnie przekaz płynący z naszych imprez, na które wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez podane wyżej strony internetowe.

Do zobaczenia we wrześniu!