Polak mały czy Litwin duży – zawsze niech kulturze służy! – Wielojęzyczni seniorzy

Projekt miał na celu wspieranie dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego przy wykorzystaniu kultury i sztuki oraz motywowanie do poznawania języków obcych przez osoby w każdym wieku. Jest to jedna z możliwych odpowiedzi na wyzwania związane ze starzejącym się społeczeństwem.

  • Tytuł projektu: Polak mały czy Litwin duży – zawsze niech kulturze służy!

  • Koordynator: Arleta Pławska

  • Instytucja: Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Daniela Chodowieckiego

  • Język projektu: angielski, niemiecki, szwedzki, litewski, włoski

  • Edycja konkursu: European Language Label 2008

W ramach projektu słuchacze UTW wystawili na scenie przed międzynarodową publicznością legendę o Gdańsku Okręt w herbie w języku angielskim. Ta sama legenda została wystawiona także w obsadzie międzynarodowej.

Pracownicy uczelni zorganizowali międzynarodowy wieczór ludowy, podczas którego wszyscy przebrani byli w stroje ludowe z różnych regionów Europy. Podczas wieczoru uczestnicy mieli możliwość zapoznania sie z elementami kultury pięciu państw europejskich: Polski, Litwy, Włoch, Szwecji i Austrii, skosztowania własnoręcznie przygotowanych przez słuchaczy UTW tradycyjnych potraw polskich oraz rozmawiania w sześciu językach (także po rosyjsku). Każde uczestniczące w wieczorze państwo zaprezentowało także pieśń narodową oraz taniec ludowy.

Ponadto w międzynarodowym zespole pracującym w języku angielskim powstał słownik zwrotów używanych na co dzień w pięciu państwach europejskich biorących udział w projekcie.

 

Znaczniki