Wielojęzyczność atutem Europejczyka. Język niemiecki w Wielkopolsce

15 marca 2014 r. w siedzibie Zamiejscowego Ośrodka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile odbędzie się w Pile konferencja "Wielojęzyczność atutem Europejczyka. Język niemiecki w Wielkopolsce". Początek o 10:00.

Od 1 lutego 2014 r. w Pile działa samodzielny oddział PSNJN. Nauczyciele-germaniści w ramach promocji języka niemieckiego organizują spotkanie z władzami oświatowymi, dyrektorami szkół, radami rodziców oraz dziećmi.

Jako nauczyciele języka niemieckiego jesteśmy zdruzgotani faktem zepchnięcia nauczanego przez nas języka na drugi plan. Wielkopolska jest województwem, w którym taka sytuacja ma miejsce nagminnie. W Pile nauczanie języka niemieckiego ogranicza się do gimnazjów (...) Chcielibyśmy, aby nasza inicjatywa została przybliżona innym nauczycielom w całym kraju, tak aby zmobilizować innych do działania i walki o utrzymanie nauczania języka niemieckiego na wszystkich etapach edukacyjnych.

Spotkanie ma na celu zaproszenie do rozmowy o wielojęzyczności, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności uczenia się trudniejszego języka na początku etapu edukacyjnego. Przedsięwzięcie podzielone zostało na dwie równoległe sesje.

Pierwsza z nich, adresowana do dorosłych, to panel dyskusyjny, w którym wezmą udział dr Małgorzata Bielicka i Manuel Hass. Druga sesja to imprezy towarzyszące dla dzieci - warsztaty dla przedszkolaków, Deutsch Wagen Tour, teatrzyki itp. Dla szerszej publiczności prezentowana będzie wystawa Gustava Klimta oraz zaplanowano degustacje potraw typowych dla krajów niemieckojęzycznych.