Dzień Języków Obcych – zabawa, nauka i motywacja do pracy

Numer JOwS: 
str. 103

Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Dziecka oraz Dzień Sportu to święta, w których uczestniczy cała społeczność uczniowska. W naszej szkole od trzech lat równie uroczyście obchodzony jest Dzień Języków Obcych.

Pobierz artykuł w pliku PDF

Przygotowania rozpoczynają się od burzy mózgów, podczas której nauczyciele językowcy ustalają ramowy program wydarzenia. Kształt imprezy konsultowany jest także z uczniami, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje. Na tym etapie wskazywani są konferansjerzy, uczestnicy konkursów, aktorzy biorący udział w przedstawieniach i prezentujący skecze, wykonawcy piosenek, osoby uzdolnione plastyczne do wykonania zaproszeń, dekoracji i plakatów, a także chętni do obsługi nagłośnienia i sprzętu multimedialnego. Dzień Języków łączy elementy nauki i zabawy oraz stanowi niezwykłą motywację do działania zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane przykłady pomysłów, które można wykorzystać podczas organizacji takiego wydarzenia.

 

Zabawa z publicznością

Jednym z pomysłów, angażującym także publiczność, jest nauka popularnej piosenki-kanonu Panie Janie w trzech wersjach językowych: francuskiej, angielskiej i niemieckiej. Ponieważ melodia ta jest bardzo znana, nauka przychodzi szybko, a słowa łatwiej zapamiętać, gdy na ekranie wyświetlony jest tekst.

Wersja francuska

Frère Jacques, frère Jacques,
Dormez-vous, dormez-vous.
Sonnez les matines, sonnez les matines,
Ding, ding, dong, ding, ding, dong.

 

Wersja angielska

Are you sleeping, are you sleeping,
Brother John, brother John?
Morning bells are ringing, morning bells are ringing.
Ding, ding, dong, ding, ding, dong.

 

Wersja niemiecka

Bruder Jacob, Bruder Jacob,
Schläfst du noch? Schläfst du noch?
Hörst du nicht die Glocken? Hörst du nicht die Glocken?
Ding, dang, dong. Ding, dang, dong.

 

Kuchnia, taniec i teatr

Stałym elementem święta jest konkurs kulinarny obejmujący kuchnie różnych narodów. Zadaniem uczniów jest wyszukanie ciekawego przepisu i przygotowanie wybranego dania dla pozostałych uczestników. Przedsięwzięcie angażuje wiele osób i pozwala na odkrycie nowych talentów.

Dużą popularnością cieszą się także piosenki obcojęzyczne wykonywane przez szkolnych artystów ubranych w oryginalne i barwne stroje. Niezapomnianym elementem obchodów EDJ w naszej szkole był kankan zatańczony brawurowo przez czterech chłopców w garniturach i ciemnych okularach.

Na tego typu wydarzeniu nie może zabraknąć skeczy i przedstawień w językach obcych. Zauważyłyśmy, że formy teatralne bardzo podobają się młodzieży: zarówno aktorom, jak i publiczności. Jest to świetna zabawa, a przy okazji nowe zwroty czy słowa zapadają lepiej w pamięć, kojarząc się z daną sceną.

W czasie Dnia Języków Obcych uczniowie mają również okazję obejrzeć różnorodne prezentacje multimedialne przygotowane wcześniej przez kolegów i koleżanki. Tematyka wystąpień jest bardzo różnorodna (np. zabytki Francji, sport w Wielkiej Brytanii, kraje niemieckojęzyczne). Publiczność chętnie i uważnie je ogląda, a zagadnienia w nich poruszane przydają się później podczas udziału w konkursie z nagrodami. Oprócz zadań związanych ze znajomością kultury różnych krajów przygotowywane są także rozmaite konkurencje językowe.