W praktyce szkolnej, jak i w edukacji, ważne jest znalezienie atrakcyjnej formy przekazania treści. Takim rodzajem urozmaicenia jest niewątpliwie krzyżówka, postanowiłam więc nadać sentencjom łacińskim tę właśnie formę. Jest w niej element wyzwania, ale też i spełnienia, a nade wszystko element poszukiwania, tak przydatny przy przyswajaniu sobie nowych wiadomości. Wszyscy miłośnicy łaciny znajdą w tych sentencjach ponadczasowe wartości i bogactwo mądrości życiowych, a ich znajomość przyniesie lepsze zrozumienie nie tylko świata antycznego, ale również praw rządzących światem współczesnych. Przez wieki nie zmieniły się prawdy o człowieku i relacje międzyludzkie, więc wybrane przeze mnie sentencje są nadal aktualne.
W krzyżówkach użyto formy łacińskiej nazwiska autora danego powiedzenia, choćby nawet był on Grekiem lub autorem pochodzącym z odległych obszarów Imperium Romanum. Wyjątkowo imiona czterech Ewangelistów lub Ojców Kościoła przytoczone są w formie spolszczonej. Wypływa to ze zwyczajowej tradycji nazewniczej.
W każdej krzyżówce hasło do odgadnięcia, czyli nazwisko autora sentencji, oprócz przytoczenia jego powiedzenia, zostało wzbogacone o rys jego działalności literackiej lub filozoficznej. Jeśli chodzi o filozofów, to jedynie sygnalnie przedstawiam zarys działalności szkoły filozoficznej, którą dany twórca założył lub był jej wybitnym przedstawicielem. Zachęcam też do sięgniecia po Słownik pisarzy antycznych pod redakcją Anny Świderkówny, którego hasła pisali najwybitniejsi filologowie klasyczni. Sentencje można znaleźć w książce Dicta Czesława Michalunio lub w Internecie.
Krzyżówki niniejsze są pomyślane w taki sposób, by na podstawie sentencji podać nazwisko autora. Hasłem jest również nazwisko autora powiedzenia. W rozwiązaniu dodatkowo jest przytoczona myśl tego autora.
Aby ułatwić znalezienie prawidłowej odpowiedzi, podaję właściwe rozwiązanie i hasło. W ten sposób możemy w atrakcyjnej formie przyswoić sobie niektóre z powiedzeń znanych w łacińskim kształcie językowym.