treść strony

Beyond the Horizon. II Wojewódzki Konkurs Recytatorski z języka angielskiego

W lutym 2024 roku w murach Pałacu Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach z inicjatywy nauczycieli języków obcych tej instytucji odbył się II wojewódzki konkurs recytatorski w języku angielskim „Beyond the Horizon”. Wydarzeniu patronowały „Języki Obce w Szkole”.

52 uczniów ze szkół podstawowych, 93 licealistów, 12 godzin recytacji, 330 fotografii zrobionych uczestnikom. Najczęściej wybieranym utworem był wiersz The Road Not Taken Roberta Frosta. To tylko garść statystyk z wydarzenia. Konkurs został objęty patronatem honorowym Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach oraz czasopisma dla nauczycieli języków obcych „Języki Obce w Szkole”. Pomysłodawczynią i główną organizatorką natomiast była Dominika Swatkowska, kierowniczka Działu Lingwistycznego Pałacu Młodzieży.

Recytacje były oceniane według następujących kryteriów: elementy językowe – m.in. intonacja i wymowa, zapamiętanie i interpretacja utworu, ogólne wrażenie artystyczne oraz dobór repertuaru. Wysoki poziom, który reprezentowali uczestnicy, sprawił, że jury nie miało łatwego zadania oraz postanowiło przyznać trzy dodatkowe nagrody specjalne, które nie były pierwotnie przewidziane w regulaminie, np. za prawdziwość i naturalność sceniczną lub przekaz emocjonalny i dramaturgię wystąpienia.

Co cieszy, konkurs zatacza coraz szersze kręgi. W stosunku do poprzedniej edycji odnotowano znacznie większą liczbę uczestników. Jak pisała noblistka Wisława Szymborska: „Niektórzy lubią poezję. Niektórzy – czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość”, tym bardziej więc buduje fakt, że nie dość, iż znajdują się chętni do zgłębiania poezji, to jeszcze jest to poezja w języku obcym.

Organizatorom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia, a nagrodzonym uczniom oraz ich nauczycielom-opiekunom składamy serdeczne gratulacje.

Fot. 1. Laureaci konkursu w kategorii szkoła podstawowa z organizatorami

Laureaci z organizatorami

Fot. Miłosz Majewski

Powiązane artykuły