1/2014
Izabela Witkowska
Mike loves spring
Mike loves spring to materiał dotyczący tematu przyrody. Rozwija umiejętności związane z nazywaniem zjawisk otaczającego świata, zwłaszcza w okresie wiosennym. Odbiorcami bajki są uczniowie klas I-III.
Numer: 2014/1
Tematyka: Podnoszenie jakości nauczania i uczenia się języków obcych
W dniach 9-11 maja 2014 r. odbędzie się trzeci Kongres Stowarzyszenia PASE (Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych). Dotychczasowe konferencje udowodniły, że praca nad zapewnieniem odpowiedniego poziomu merytorycznego i organizacyjnego spotkania z roku na rok daje coraz lepsze efekty.
Prelegenci z kraju i zagranicy co roku przekazują uczestnikom solidną dawkę wiedzy i inspiracji, a samo wydarzenie jest doskonałą okazją do rozwoju i utrwalania więzi. Uczestnicy spotkań reprezentują kilka grup odbiorców, działających w branży językowej. Z ogromnym zaangażowaniem biorą udział w proponowanych sesjach i warsztatach, podkreślając ich różnorodność i dużą przydatność. Tego samego możemy spodziewać się w tym roku. Kongresowi towarzyszą także dwa uroczyste wydarzenia: 75-lecie Cambridge English Language Assessment oraz 430 lat nieprzerwanej działalności Cambridge University Press.
9 maja to dzień przeznaczony dla metodyków i dyrektorów szkół językowych, dający wiele możliwości dyskusji i analizy zagadnień oraz problemów nurtujących środowisko językowe z punktu widzenia tej grupy docelowej. Problematyka zarządzania szkołą językową i zasobami ludzkimi, rozwój zawodowy nauczycieli, obsługa IT i inne ważne kwestie branżowe będą najważniejsze tego dnia. Kim będą prelegenci? To eksperci w dziedzinie zarządzania edukacją, wykładowcy szkół wyższych, autorzy publikacji na temat zarządzania edukacją i wiedzą, wieloletni menedżerowie i metodycy.
Kolejnego dnia do udziału w kongresie zaproszeni zostaną lektorzy i nauczyciele języków obcych. Planowane są bloki językowe (rosyjski, angielski, niemiecki, francuski), dzięki którym kongres stanie się prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem. Zaproponowane tematy warsztatów i sesji pomogą zgłębić problematykę nauczania różnych grup wiekowych i środowisk – począwszy od warsztatów na temat uczenia małych dzieci, przez edukację młodzieży, skończywszy na dorosłych w środowiskach biznesowych. Do udziału zaproszeni zostali doświadczeni, opiniotwórczy metodycy, trenerzy i szkoleniowcy, którzy podzielą się swoimi obserwacjami i opiniami dotyczącymi rozwoju zawodowego nauczycieli.
Na zakończenie kongresu, 11 maja, odbędą się praktyczne warsztaty doskonalące technikę zawodową nauczycieli języków obcych. Warto dołączyć do innych praktyków, dzielących się pomysłami i metodami pracy.
Szczegółowe informacje o kongresie pojawią się już wkrótce na stronie: www.kongres2014.pase.pl
1/2014
Izabela Witkowska
Mike loves spring to materiał dotyczący tematu przyrody. Rozwija umiejętności związane z nazywaniem zjawisk otaczającego świata, zwłaszcza w okresie wiosennym. Odbiorcami bajki są uczniowie klas I-III.
1/2014
Iwona Piecyk
Lekcja kulturowa z języka angielskiego ma na celu zapoznanie uczniów z nazwami najważniejszych gatunków literackich w języku angielskim oraz poszerzenie ich wiedzy o pisarzach języka angielskiego. Uczniowie mają okazję pracować w grupach metodą stacji dydaktycznych. Nauka odbywa się zgodnie z założeniami neurodydaktyki, według których komunikacja i dialog między uczniami wpływają na lepsze zapamiętywanie tekstu. Różnorodność zadań: łączenie pojęć i definicji, dopasowywanie tytułów i gatunków do autorów, „biegające” dyktando oraz twórcze pisanie zapewniają współpracę w grupie, a także wykorzystanie mocnych stron poszczególnych uczniów, nie tylko tych o najwyższym poziomie kompetencji językowych.
1/2014
Dorota Kondrat
Artykuł jest owocem intensywnej pracy w trakcie kursu Creativity in the Classroom w Bell International College (Cambridge), który odbyłam w ramach doskonalenia zawodowego kadry dla edukacji dorosłych programu Grundtvig.
1/2014
dr hab. Ludmiła Szypielewicz
Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego pod koniec listopada 2013 r. zorganizowało wyjazd do Moskwy dyrektorów polskich szkół, w których nauczany jest język rosyjski.